Connect with us

Haberler

Zincir marketler sigara ve elektronik eşya satamayacak

Zincir marketler sigara ve elektronik eşya satamayacak
AVM ve zincir marketlere getirilecek kriterlerin yanı sıra satılacak ürünlerde düzenlemeler yapılır. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre, gıda pazarında cep telefonu ve elektronik satışı yasaklanacak, zincir marketlerde sigara satılmayacak ve kepenkler Pazar günü saat 11.00’den önce açılmayacak.

Alışveriş merkezlerine (AVM) ve zincir marketlere uzaklık ve nüfus kriterleri ile satış ilkelerinde bir dizi değişiklik yapılacaktır.

Buna göre elektronik satış ve 1500 metrekareyi aşan mağazalar dışında zincir gıda marketlerinde tütün ürünleri, mobilya, cep telefonları, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamaz. Piyasaların elektronik satışlarında mevcut yasak ve düzenlemeler geçerliliğini sürdürecektir.

ŞİKAYET EDİLEN ÜRÜNLER LİSTEDEN ÇIKARILMAYACAKTIR

Hızlı tüketim malları satan mağaza ve zincir marketlerin raflarının yüzde 1’i coğrafi işaretli ürünlerin satışına ayrılacak. Coğrafi olarak işaretlenmiş ürünlere ek olarak, bu alanlar pazarın bulunduğu şehirdeki yerel ürünleri içerecektir. Piyasalar, promosyon ürünlerin neden olduğu kayıpları üreticiye yansıtamayacak.

Üretici veya tedarikçiden reklam, duyuru, ürün yerleştirme gibi hizmetler nedeniyle para talep edilmeyecek, ancak ikili sözleşme yapılması halinde ücret alınabilir. Tarım ve gıda ürünlerinin pazara sağlam bir şekilde teslim edilmesinin ardından ürünün bozulması durumunda üreticiden zarar talep edilmeyecektir. Müşteri şikayetleri nedeniyle gıda ürünlerinin incelenmesinde üreticiye hiçbir maliyet yansıtılmayacaktır.

30 gün içinde bozulabilecek sebze, meyve ve ürünlerin bedeli 30 gün içinde üreticiye ödenecektir. Piyasalar, kamu kurumlarına veya adli makamlara yapılan şikayetler nedeniyle listeden ürün çıkarılması, sipariş edilen miktarın azaltılması ve promosyonun durdurulması gibi “misilleme” işlemlerine başvuramayacak.

SAAT SINIRI 11.00

Taslağa göre, market gibi küçük perakendecilerin taleplerini karşılamak ve bu segmenti korumak amacıyla Pazar günleri saat 11.00’den önce zincir gıda marketleri açılmayacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.