Connect with us

Borsa

Yatırım yapmadan önce en iyi tavsiyeler

Yatırım yapmadan önce en iyi tavsiyeler

Portföyünüz en az 30 farklı varlığa sahip olmalıdır. Portföy çeşitlendirmesinin önemini vurguladığı söylenebilir; bunun tam olarak böyle olmadığı gibi. Risk toleransınız, çeşitli varlıklarla ilgili bilgileriniz ve yatırımınıza adadığınız zaman değişebileceğinden, portföyünüzde tutacağınız ideal varlık sayısı sizin için farklı olabilir.

Farklı biçimlerde yapılabilen çeşitlendirme, yatırımlarınızı farklı türdeki yatırımlar arasında dağıtmak demektir; bu aynı zamanda riskinizi de dağıtır ve dengeler.

Örneğin, yalnızca bir veya birkaç seçeneğe yatırım yapacaksanız, yatırımlarınız tamamen bu varlıkların fiyatına bağlı olacaktır.

Ancak çeşitlendirirseniz, en az riski alırsınız. Yani, bir varlığın değerinde olası bir azalma, çeşitlendirme yolunu kullanan bir başka kişinin değerinde muhtemel bir artış ile karşılanabilir.

Bilgi ile yatırım yapılmalı kulaktan dolma ile değil

Borsaya yatırım yapmadan önce araştırma yapmanın önemini vurguluyor ve borsada yatırım yapılmaması gerektiğini vurguluyor.

Yatırımlarınıza ne kadar çok yatırım yapmanız gerektiğini belirlemek için basit bir hesaplama yapabilirsiniz. Bu, yaşınızı 100’ten alabileceğiniz ve risk altında olan yatırımlarda kullanmak için ideal bir yüzdeliğiniz olduğu anlamına gelir:

20 yaşındaysanız %80
40 yaşındaysanız,% 60
60 yaşındaysanız,% 40

Kredi ile riskli yatırımlar olmaz

Borçlanma yoluyla yatırım yapmak mantıklı olan tek şey, yatırım getirisinin, kullanılan kredinin maliyetinden daha yüksek olması ve yatırım riski düşük olmasıdır. Yatırımcıların, borsalarda veya türev ürünler gibi riskli yatırım türlerine karşı borç vermeleri genellikle tavsiye edilmez.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.