Connect with us

Haberler

Yangın ve Selden Etkilenene Destek

KOSGEB tarafından işletmelere verilen acil kredi limiti artırıldı. Daha önce 100 bin liraya kadar verilen KOSGEB destek limiti, yeni kararla 250 bin liraya çıkarıldı. Kararda son dönemde yaşanan sel ve yangın felaketleri etkili oldu.

KOSGEB’den işletmelere verilen 12 ay geri ödemesiz acil kredinin limitleri artırıldı. Yapılan açıklamada yeni sınırın 100 bin TL’den 250 bin TL’ye çıkarıldığı belirtildi. Henüz devreye alınmayan desteğin ne zaman başlayacağı ise henüz bilinmiyor.

KOSGEB AFET BÖLGESİ ACİL DURUM DESTEK
Son günlerde yaşanan sel ve yangın felaketleri, KOSGEB’in acil durumlarda işletmelere verdiği desteğin sınırını artırmada etkili oldu. Desteğin devreye girmesi için önce hasar tespit çalışmaları yapılacak, ardından süreç başlayacak.

Destek kredisi verilmeden önce 2020 geliri incelenecek.

KOSGEB afet bölgesi acil destek detayları:

100 bin TL’den 250 bin TL’ye kadar limite yükseldi

2020 yılında 250 bin ile 500 bin TL arasında gelir olması durumunda ise en yüksek rakam olan 250 bin TL’den kredi verilecek.

2020 yılında 100 bin TL ile 250 bin TL arasında gelir olması durumunda zarar gören işletmeye gelir kadar kredi verilecektir.

2020 yılında 100 bin TL’nin altında gelir olması durumunda 100 bin TL kredi verilecek.
KOSGEB, bankanın vereceği kredinin faizini karşılayacaktır.

Ödemeler geri ödemesiz 12 ay, ardından 24 ay 3 ay taksitler halinde yapılacaktır. KOSGEB ve bankalar bir araya gelip protokol yapacak. Bu adımdan sonra aktif hale gelecektir. KOSGEB, bir yangın veya sel sonrasında hasar tespiti yapacak ve bankaya ‘Bu kişi faydalanacak’ bilgisini verecektir. Banka onayladıktan sonra faiz KOSGEB ödeyecek ver Zarar görenden silinecektir.

HASARLI İŞLETMELERE KREDİ VERİLECEK
Bu kredi hem sel hem de yangından zarar gören işletmelere verilecek.
Taşkınlara bakıldığında yerleri Artvin, Rize ve Düzce olarak belirlendi. Yangın noktasında yangından etkilenen illere göre tespit yapılacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.