Connect with us

Kredi

Temassız Ödeme Nedir

Temassız Ödeme Nedir?

Yaşamımızın bir parçası haline gelen kredi kartlarıyla temassız ödeme yapmak oldukça kolay… Kredi kartıyla temassız ödeme nasıl yapılır? Temassız ödeme güvenli midir?

İlk olarak kredi kartıyla temassız ödeme yapma teknolojisi yaklaşık olarak 12 yıl öncesine gidiyor. 2006 yıllarından itibaren kullanılmaya başlanan bu teknoloji eskisine oranla daha hızlı ve bir o kadar da güvenilirdir.

Kredi kartınız ile ödeme gerçekleştirmek için öncelikle kredi kartınızın temassız özelliğe sahip olması gerekir. Bankalar, kredi kartı başvuruları esnasında kartınızla temassız ödeme özelliği isteyip istemediğiniz konusunda size soruluyor. Eski bir kartınız banka tarafından otomatik şekilde yenilendiği anda yeni kart temassız özelliği ile beraber gelir.

Her Kredi Kartında Temassız Ödeme Özelliği Var mıdır?

Cüzdanınızda bulunan kredi kartınızda temassız ödeme olup olmadığını öğrenebilmek artık çok kolay. Kartınızı çıkarın ve üzerinde temassız ödeme sembolünün (contactless) olup olmadığına dikkatlice bakın.  Bu sembol, 4 çizgiden meydana gelen dalga işaretine benzer bir şekildir. Bir nebze Wİ-fi sembolüne benzerlik gösteriyor. Eğer bu işaretler kartınızda bulunuyorsa temassız ödeme yapma imkânınız bulunuyor demektir. Şekil olarak tüm kredi kartlarında aynıdır ancak ren bakımından farklılık gösterebilir.

Temassız Ödeme Özelliği Nerelerde Geçerli Olur?

Temassız ödeme gerçekleştirmek için ikinci şart olarak ödeme gerçekleştireceğiniz üye iş yerinin POS cihazında temassız özelliğinin bulunması gerekmektedir. Geçen yıllarda yazar kasa özelliği bulunan POS cihazlarına zorunluluk hali geldi. Bu nedenle birçok POS cihazı yenilenmeye başladı ve bu aşamalar sırasında alınmış olan yeni POS cihazlarında da temassız kullanım özelliği yer almaktadır. Turkcell, Opet, Migros, Shell gibi birçok alanda temassız ödeme yöntemi tercih edilmektedir.

Ülkemizde 2018 yılının Haziran verilerine göre 188.153 kişi işyerinde temassız ödeme uygulamasını kullanıyor. Hatta birçok bakkalda bile temassız ödeme uygulamasını destekleyen POS cihazı mevcuttur.

Temassız Ödeme Yöntemi Güvenilir midir?

Yeni nesil temassız ödeme sistemi, geçmiş zamanlara oranla çok hızlı gelişmeler gösterdi. Günümüzde artık saniyeler içerisinde bile kredi kartınız ile ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz. İnsanların hayatlarını kolaylaştıran büyük bir uygulamadır.

Çoğu banka, temassız özelliği yer alan kart sahiplerine ikinci bir limit veriyor. Adı geçen bu limit yalnızca temassız ödeme için geçerlidir. limiti Mart 2020’de 120 TL’den 250 TL’ye; Mayıs 2021’de ise 250 TL’den 350 TL’ye yükseltilmişti Temassız ödemelerde şimdiye kadar negatif herhangi bir durum söz konusu olmamıştır.

Temazsız Ödeme Sisteminin Faydaları Nelerdir?

  • Küçük tutarlı alışverişlerde temassız ödemeler, para üstü almak ya da bozuk para denkleştirme problemleri yok olur.
  • Temassız ödeme gerçekleştirirken kartınızı bırakmanıza gerek olmaz. Böylece kart unutma veya kaybetme gibi durumlar da yaşamamış olursunuz. Hızlı ve güvenli bir alışveriş olanağı sağlar.
  • Alışveriş yaptıktan sonra uzun kasa kuyruğu beklemek herkese zor gelir. Temasız ödemede az sıra bekler ve hızlıca ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz.
  • Temassız ödemenin kolay ve hızlı olmasından dolayı dünya genelinde çok fazla tercih edilmektedir. Bu nedenle kartlı işlemler artık tarihe karışılıyor diyebiliriz.
  • Temassız ödemede yalnızca kartlarınızı alışveriş yaparken değil aynı zamanda ulaşımda da kullanma olanağınız bulunuyor. Temassız ödemenin geçerli olduğu yerlerde ulaşım ücreti için bilet almanıza gerek kalmaz. Temassız özelliği bulunan kredi kartınız ile ulaşım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Temassız Ödemenin Mağaza Temsilcileri İçin Faydaları

  • Ödeme noktaları olan kasaların çok yoğun olduğu anlarda ödemelerin hızlı bir şekilde yapılması için müşterilerini temassız ödeme yapmalarını tavsiye edebilirsiniz.
  • Temassız ödemeler kasada nakit hesabın meydana getirdiği sahte para, nakit taşıma gibi durumları ortadan kaldırarak korur.
  • Temassız özelliği bulunan kredi kartınız ile bağış yapmanızda mümkündür.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir