Connect with us

Kripto Para Coin

TCMB Dijital TL için platform oluşturdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zaptı imzalayarak “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu”nu oluşturdu.

TCMB, projeyle ilgili stratejik ve önemli teknolojilerin ön testlerinin gerçekleştirileceği ilk fazın sonuçları ışığında platformun yeni holdinglerle genişletilmesinin beklendiğini vurguladı. TCMB’de “Dijital Türk Lirası Ağı” prototipi olan faz pilot uygulaması ve teknisyenlerle kapalı devre dar alan pilot uygulaması hayata geçirildi.

Elde edilen sonuçlara göre daha kapsamlı ve katılımcı pilot testlerin gerçekleştirilerek ileri aşamalara taşınacağını vurgulayan TCMB, testlerin blockchain teknolojisi ve sistemlerde dağıtık yapıların kullanımı gibi konularda gerçekleştirileceğini söyledi. Ödemelerin ve anında ödeme sistemlerinin entegrasyonu.

TCMB tarafından yapılan açıklamada aşağıdaki ifade kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödeme altyapısının tamamlayıcısı olarak Türk Lirası’nın dijital dağıtımının potansiyel katkısını araştırmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın Dijital Türk Lirası Ar-Ge (Ar-Ge) projesi kapsamında kavram ispatı çalışmasının tamamlanmasıyla başlayan süreç, teknik personelin katılımıyla bir sonraki adımı atıyor.

Dijital para platformu oluşturuldu
Merkez Bankası’nın Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin teknik araştırma, geliştirme ve test süreci, teknik personelin katılımıyla yakın işbirliği içinde yürütülecek. Merkez bankası bu yönde. Aselsan, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmak için ikili mutabakat zaptı imzaladı. Proje ile ilgili stratejik ve önemli teknolojilerin ön uygulama testlerinin gerçekleştirileceği Faz 1’in sonuçları ışığında platformun yeni özkaynaklarla genişletilmesi planlanıyor.

Pilot uygulama çalışmasının ilk aşaması kapsamında TCMB’de “Dijital Türk Lirası Ağı” prototipi oluşturulacak ve teknik personel için kapalı devre dar aralıklı pilot uygulama testi yapılacaktır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, daha geniş ve daha geniş katılımlı bir pilot denemenin yürütüleceği yeni bir aşamaya geçilecektir. Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında blockchain teknolojisi, ödeme sistemlerinde dağıtık yapıların kullanımı, anında ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi konularda çeşitlilik gerektirebilecek testler de yapacağız.

TCMB’nin dijital Türk Lirası dağıtımına ilişkin kesinleşmiş bir kararı bulunmamaktadır. Tüm araştırmalar deneysel araştırma ve geliştirme faaliyetleri esasına göre yürütülür. Çeşitli alternatif teknolojilerin kapasite ölçümü tamamlandıktan ve mimari konfigürasyon tamamlandıktan sonra amaç, mevcut teknolojinin dijital Türk Lirası’nın ekonomik, yasal ve finansal gereksinimlerini karşılayıp karşılayamayacağını belirlemektir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.