Connect with us

Banka

Swift Bic Nedir

Swift Bic nedir?

Swift Bic, Banka Kimlik Kodu anlamına gelir. Bu nedenle Bic, banka kimlik kodunun İngilizce adının kısaltmasıdır. Swift Bic kodları, bankanın bulunduğu ülke ve şehir adına göre atanır. Bu kod daha sonra ülke, şehir ve ad kombinasyonu ile oluşturulur. Banka havalesi veya EFT gibi yöntemlerle bir ülkeden diğerine para transferi yapmak için bu kodu kullanabilirsiniz.

SwiftBic kodunuzu bir örnek kullanarak somutlaştırabilirsiniz. Türkiye İş Bankası Swift Bic kodu ISBK TRIS olarak belirlenmiştir. Bu kodu belirlerken ilk dört harf banka kodu, sonraki iki harf ülke kodu ve son iki harf yerel koddur. Ayrıca bazı bankalar Swift kodunun sonunda şube kodu kullanabilir.

Swift ile nasıl para gönderilir?

Swift nedir?” Veya “Swift Action nedir?” Bu tür sorular genel sorulardır. Swift işlemleri, bankalar arasında para transferi yapmanızı sağlayan bir işlem türüdür. Peki bu şekilde nasıl para gönderirsiniz?
Swift ile para göndermek için bankanızın Swift kodunu bilmeniz gerekmektedir. Swift kodu, yukarıda belirtildiği gibi belirli bir şekilde yazılmış koddur. Bu kodu bankanızla iletişime geçerek veya çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden para gönderiyorsanız 8 veya 11 haneli Swift kodunuzu, hesap bilgilerinizi ve göndereceğiniz tutarı girebilirsiniz.
Swift aracılığıyla para transferi yapmak istiyorsanız, aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız var:

Alıcıya ait olan kişi veya şirketin adı,
Banka Swift kodunun alınması,
Alıcının hesap numarası veya IBAN numarası,
Alıcının banka adı ve şehir bilgileri.

Swift’in maliyeti nedir?

Swift işlemlerinde toplam üç banka yer almaktadır. Bunlar alıcı, gönderici ve aracı bankadır. Döviz cinsinden para göndermek için, havale bankası aracı bankaya para gönderecektir. Aracı banka bu parayı alır ve bankaya gönderir. Swift işlemleri hem gönderen hem de alan banka tarafından ücretlendirilir. Her banka için ücretler değişiklik gösterebilir. Bankalar Swift’i 15$ ile 30$ arasında değişen çeşitli tutarlarda takas edebilirler. Ancak Swift’in ücretleri toplamda 45$ ile 90$ arasında değişebiliyor çünkü işlem yapan her banka kendi tutarını belirleyerek ücret alıyor.

Swift ile para göndermek ne kadar sürer?

Swift’in işlem saatleri 17:00’den önce ise 2 iş günü içerisinde döviz bozdurma işlemleri tamamlanacaktır. Saat 17:00’den sonra yapılan hızlı işlemler 3 iş günü içerisinde tamamlanacaktır.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir