Connect with us

Banka

Swap Nedir

Kısaca swap sözleşmeleri olarak adlandırılabilecek olan swaplar ile kurumlar faiz, para, emtia, döviz, menkul kıymet gibi ürünleri değiş tokuş eder. Takas anındaki değeri ne olursa olsun, sözleşmedeki miktar geçerlidir. Peki, takas tam olarak nedir, takas anlaşması ne anlama gelir?

Kurumlar, yapmış oldukları swap anlaşmaları ile birlikte önümüzdeki günlerde yapacakları para birimi veya faiz swaplarında sözleşmede kullandıkları oranı tutarlar. Örneğin euro ve dolar swap anlaşmaları yapan iki kurum, herhangi bir tarihte geçerli olacak tutardan bağımsız olarak anlaşmada yani sözleşmede geçerli olan paralel oranı kullanmaktadır.

SWAP NEDİR, SWAP SÖZLEŞMESİ NE ANLAMA GELİR?

Tarafların faiz veya para birimini değiştirerek yaptıkları bir takas anlaşmasıdır. Faiz Swapında, her iki taraf da anapara dışındaki faizleri takas ederek daha düşük faizli kredilere erişim sağlar.

Döviz Swapında, taraflar önceden kararlaştırılan oran ve koşullarda belirli bir miktardaki dövizi değiştirirler.
Swap işleminde, aynı para birimindeki faiz oranlarının yanı sıra iki para birimi de değiştirilebilir. Ayrıca hem para birimi türlerinin hem de faiz oranlarının el değiştirdiği swap sözleşmeleri bulunmaktadır.

Bunların dışında menkul kıymetlerin veya emtiaların herhangi bir döviz faizi ile el değiştirdiği swap işlemleri de bulunmaktadır. Ayrıca, dayanak varlığın herhangi bir riskinin el değiştirmesine izin veren takaslar vardır.

Swaplar; kur takası, faiz oranı takası (IRS), çapraz para takası (CCS), emtia takası, hisse senedi takası, toplam getiri takası (TRS), varyans takası, kredi temerrüt takası (CDS) olarak çeşitlendirilebilir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.