Connect with us

Haberler

Para Piyasası Nedir İşlevleri Nelerdir

Para piyasası, piyasalar tarafından parasal fonların arz ve talebi olarak tanımlanabilir. Sermaye piyasasında işlemler genellikle 1 yılda uzun zaman alırken, para piyasasında genel işlemler 1 yıldan kısa sürede tamamlanır. Dışarıdan bakanlar için bu iki pazar aynı gibi görünse de aralarında öyle bir zaman farkı var ki.

Ülkemizde Para Piyasası Nedir?
Para piyasası, piyasalar tarafından parasal fonların arz ve talebi olarak tanımlanabilir. Sermaye piyasasında işlemler genellikle 1 yılda uzun zaman alırken, para piyasasında genel işlemler 1 yıldan kısa sürede tamamlanır. Dışarıdan bakanlar için bu iki pazar aynı gibi görünse de aralarında öyle bir zaman farkı var ki.

Ülkemizdeki para piyasası ile ilgili olarak aşağıdaki bilgiler verilebilir. Ülkemiz sınırları içerisinde toplamda 3 farklı pazar bulunmaktadır. Bu pazarları sizler için şu şekilde sıralayabiliriz. Önce Merkez Bankası Piyasası geliyor. Bundan sonra Bankalararası piyasa ve son olarak da Takas Bankası piyasası diyebiliriz. Bu para piyasalarının düzenlenmesi için bazı araçların gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu araçlardan bahsetmek gerekirse; Finansman Bonoları, Repo Anlaşmaları, Hazine Bonoları ve Banka Mevduatları bir piyasa için temel araçlardır.

Para piyasasında gerçekleştirilen işlem türleri ikiye ayrılmaktadır. Para piyasasında bu tür işlemlere menkul kıymetleştirilmemiş ve menkul kıymetleştirilmemiş denir. Teminatsız işlem için de tezgah üstü ifadesi kullanılmaktadır. Menkul kıymetleştirilmiş ikincil piyasa olarak da bilinir. Para piyasasında etkili olabilmek için bu kavramlara hakim olmanız gerekir. Bu bilgiler sayesinde hiçbir şekilde piyasaya yabancı olmayacaksınız.

Para Piyasası İşlevleri Nelerdir?
Sizlere para piyasası hakkında bilinen en önemli fonksiyonlardan bahsetmek istiyoruz. Öncelikle bu işlevler arasında en önemli işlevi kaynak aktararak ekonomik kalkınmaya ve büyümeye katkıda bulunmaktır. Özellikle Türk Bankacılık Kanunundaki temel amaç; tasarruf mevduatını doğru değerlendirmek, güven kazanmak ve ülkelerin kalkınması için en uygun kredi kullanımını desteklemektir. Ancak bu fonlar para piyasasında tamamen spekülatif amaçlı alanlara aktarılırsa ekonominin kötü gitme ihtimali olabilir.

Para piyasasının iki önemli özelliği vardır. Bunlardan ilki kısa vadeli fon sağlamaktır. Diğeri ise kısa vadeli kredi vermek. Ancak bilinmelidir ki bu para piyasasında borç alanlar ve borç verenler arasında herhangi bir kişisel ilişki bulunmamaktadır. Para piyasasında başvuru yapan işletmelerin amacı, günlük faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olacak bir nakit ihtiyacı kaynağı yaratmaktır. Bu para piyasasında nakde ihtiyacı olan işletmelerin ihtiyaç duyduğu nakit, genellikle farklı işletmelerden gelen paralarla karşılanmaktadır.

Para Piyasasında Yaklaşık 3 Farklı Piyasa
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasası: Para piyasasındaki sistemler arasında en organize olan piyasadır. Para piyasaları arasında en yüksek işlem hacmine sahip piyasa türüdür. Bu piyasaya katılanlar herhangi bir teminat göstermeleri halinde borç para alabilir veya para satabilirler.

Bankalararası Para Piyasası: Bazı durumlarda piyasaya katılmak isteyen katılımcılar bazı durumlarda Merkez Bankası’ndan borç almakta zorlanabilirler. Bu sistemde garanti yoktur. Bu nedenle katılımcılar birbirlerinin risk durumlarını analiz ederek birbirlerine informal limitler verirler.

Takas Bank Para Piyasası: Merkez Bankası ile benzer şekilde ve prensip olarak işleyen piyasada yer alan katılımcıların kimlikleri gizli tutulur. Bu sistemde tek muhatap vardır. Sistem son zamanlarda popüler hale geldi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.