Connect with us

Haberler

Otomobil Fiyatları Düşecek mi

Bugün yapılan ÖTV vergi düzenlemesinin sektörü olumlu etkilemesi bekleniyor. OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin, anahtar teslim fiyatı 320 bin liraya kadar çıkan sıfır otomobil fiyatlarının 53 bin liraya indirileceğini duyurdu.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan ÖTV yönetmeliği ile yeni araç fiyatlarının 40 bin liradan 53 bin liraya düşeceği öngörülüyor. ÖTV vergi düzenlemesi ile yeni binek otomobiller ucuzluyor.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mersin, açıklanan yeni ÖTV matrahı yönetmeliği ile birlikte son dönemde oldukça artan sıfır araç alım fiyatlarında önemli bir düşüş yaşanacağını söyledi.

“PAZAR KAÇIRACAK”
Mersin, uzun süredir böyle bir düzenleme yapmak için Devlet Makamları ile temaslarının olumlu sonuçlarından dolayı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Devlet Yetkililerine teşekkür ederek, şu açıklamayı yaptı:

Bu düzenleme sayesinde 320.000 TL’ye kadar olan içten yanmalı motorlu araçların anahtar teslim fiyatının 40 bin ile 53 bin TL arasında indirileceği görülüyor. Bu da son dönemde ulaşılamayacak seviyelere ulaşan yeni araç fiyatlarında bir miktar rahatlama sağlayacak ve piyasayı canlandıracaktır.

Ayrıca hibrit modellere yönelik ÖTV vergi düzenlemesi, hibrit modellere olan talebi canlandıracak ve son zamanlarda oldukça hassas hale geldiğimiz çevrenin korunmasına olumlu katkı sağlayacak şekilde hayata geçirilmiştir.

Ülkemizin lokomotif sektörü olan otomotiv sektöründeki hareketliliğin genel ekonomiye olumlu katkıları göz önüne alındığında yılsonuna kadar hareketli bir pazara sahip olmak hem ekonomimize katkı sağlayacak hem de ülkemizi bir çekim merkezi haline getirecektir. Yine yatırım açısından.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

 1. oto galeri

  14 Ağustos 2021 at 11:02 am

  Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1600 cm3 silindir hacmine kadar yüzde 45 ÖTV segmentinde vergi matrahı sınırı 85 bin liradan 92 bin liraya çıkarıldı.

  Aynı silindir hacmine sahip otomobiller için 85 bin lira ile 130 bin lira arasında olan yüzde 50 ÖTV limiti kapsamındaki motorlu taşıtlar için yeni taban sınırı 92-150 bin lira olarak belirlendi.

  Motor silindir hacmi 1600-2000 cm3 arasında olan binek otomobiller ile elektrik motor gücü olan elektrik motorlu binek otomobillerde yüzde 45 ÖTV oranı esas alınan vergi matrahının üst sınırı 114 bin liraya çıkarıldı. 50 kilowatt’ı aşan ve motor silindir hacmi 1800’ü geçmeyen.

  Aynı motor silindir hacmine sahip otomobiller için yüzde 50 ÖTV oranı esas alınan 85 bin ile 135 bin lira arasındaki taban limitler de 114-170 bin lira aralığına indirildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.