Connect with us

Döviz

Ons Altın Nedir Nasıl Hesaplanır

Ons Altın Nedir

Ons altın ; gümüş, altın ve platin gibi kıymetli metallerin veya elmas, yakut gibi değerli taşların kütlelerinin ölçülmesi için kullanılan Fransada 30,59 gram, İngilterede 28,349 gram ağırlığında bir tartı birimidir.

Ons nasıl hesaplanır?

Ulusal pazarlarda bir gram altın 50.50 gram gram (altın).

Örneğin; Bir ons fiyatı 2000 $ ‘dır. İç pazarda gram altının Türk lirası karşılığını hesaplama şekli aşağıdadır.

2000 / 50,50 x dolar oranı = altının fiyatı

2000 / 50,50 x 3,800 = 150,495 Türk Lirasının (gram) altın fiyatı var.

Burada dolar kuru 3.800 TL’ye dayanıyor.

Altın Ons’u bırakırsan ne olacak?

Altın fiyatları çok değişken. Uluslararası piyasalardaki en ufak dalgalanmalar altın onsunun fiyatını doğrudan etkiler. Altın ons fiyatı düşerse veya yükselirse, döviz kurları ve petrol fiyatları altın fiyatının onsuna bağlı olarak değişecektir.

Petrol fiyatları ile altın fiyatlarının onsu arasında yakın bir ilişki var.

Petrol fiyatlarındaki artış, altının ons fiyatını artıracaktır. Altın fiyatının yükselişi de dünya borsalarını sarsmaktadır. Dünya borsalarının sarsılması da döviz kurlarını artırıyor. Kısacası piyasadaki dengeler çok kırılgan. Bütün bu yatırım araçlarının birbirine bağlantısı vardır. Bunlardan birindeki bir kriz diğer tüm yatırım araçlarında bir etkisi olacaktır.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.