Connect with us

Kredi

Kredi Risk Raporu Nasıl Alınır

KKB Kredi kayıt bürosu risk raporu nedir? Ne işe yarar nasıl alınır? Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların ortaklaşa kurduğu kredi veya kredi kartı kullanan müşterilerin bankalarla olan performanslarını ve buna göre değerlendirme yapan, müşteriler hakkında idari ya da yasal takip başlatılıp başlatılmadığını kontrol eden, bankacılıkla ilgili kişisel bilgilerin kontrolünü yapmak amacıyla başvurulan önemli bir veritabanıdır. Tüketicilerin her türlü kredi taleplerini başvuru süreçlerini internet ortamından, ATM’den ya da SMS yoluyla yapılan başvuruların sorgulamalarını da otomatik değerlendirebilen büyük bir veri bankası olan KBB, 30 milyona yakın gerçek kişinin finansal performans bilgilerini barındırmaktadır.

Risk raporu ile kredi kayıt bürosu sicil nasıl sorgulanır

Kredi kayıt bürosu risk raporlarına bankaların ulaşımları otomatikman olurken müşteriler de isterlerse belli bir ücret karşılığında bireysel bilgilerine ulaşabilirler. Risk raporu raporunda banka müşterilerinin her türlü ticari işlemleri yer aldığı gibi ticari kuruluşlarında bankacılık sisteminde bulunan kredi ürünlere ait ödeme borç limit performans bilgileri bulunmaktadır. Buna göre banka ile çalışan kişilerin borçlarını düzenli ödeyip ödeyemediği, kalan borçları, yasal takipte olan herhangi bir borcunun olup olmadığı gibi bilgiler bulunmaktadır. Kredi kayıt bürosu risk raporunda kişinin olumsuz bilgileri yer almaz. Aynı zamanda olumlu performansları da bulunmaktadır. Kişi isterse kredi limiti bilgilerine ulaşabilir.

Kredi risk raporu nasıl alınır?

İsteyen herkes üye olan bütün bankalardan bu rapora ulaşabilir ya da internet şubesi bankacılığı yapan bankalardan veya banka ATM’lerinden ücret karşılığında alınabilmektedir. Bireysel olarak yapacağınız başvurularda kredi kayıt bürosu risk raporu bankaların kendi siteleri üzerinden kolayca alınabilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Herkes kendi adına bu raporu isteyebilir, başkaları adına rapor verilmez.

Kredi kayıt bürosu risk raporu ücreti ne kadar?

Üye olan bankalar müşterilerine ücretsiz olarak verebileceği gibi çoğu banka bu durumu bir gelir aracı haline getirdiği için bankaların risk raporu ücreti değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir standart ücreti yoktur. Her banka kendi tarifesini oluşturmuştur. 5 lira ile 20 lira arasında değişen ücretler alınmaktadır. Bazı bankalar ATM’lerden 2-3 lira karşılığında risk raporu vermektedir. KKB kredi risk raporu nasıl alınır? Nereden alınır, ücreti ne kadardır? Sizlere anlayabileceğiniz şekilde özetlemeye çalıştık.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.