Connect with us

Haberler

Kredi kartı kullananlar dikkat

Kredi kartlarındaki manyetik şeritlerin bir güvenlik sorunu olarak görülmesi nedeniyle 2024’ten itibaren süresinin dolması bekleniyor. 2024 yılına kadar, bir kart üreticisi manyetik kartların kullanımına son verecek. Önümüzdeki 10 yıl içinde bu kartların yerini çipli ve biyometrik kartların alacağı tahmin ediliyor. Öte yandan biyometrik kartların parmak izi kullanacağı belirtildi.

Dünyanın en büyük kredi kartı üreticilerinden Mastercard, 2024 yılından sonra kartların üzerindeki manyetik şeritleri kaldıracağını duyurdu ve köklü bir değişiklik yapacağını duyurdu.

İLK NEREDE BAŞLAYACAK
Uygulama ilk olarak Avrupa’da başlayacak. Takvimler 2033’ü gösterdiğinde dünya genelinde manyetik kart kullanımına son verilecek. Manyetik şeritler, sahtekarlığa izin verdikleri için uzun süredir güvensiz olarak kabul ediliyor.

Çipli ve biyometrik kartlar, manyetik kartların yerini alacak. Biyometrik kartların parmak izi kullanacağı belirtildi. Manyetik şeritli kartlar, 1960’larda IBM tarafından CIA için geliştirildi.

IBM mühendisi Forrest Parry, manyetik şerit üzerine yerleştirilen bilgileri plastik bir kartla kullanmak istedi. Ancak Parry, plastik ve manyetik şeridi uzun süre birleştirmeyi başaramadı. Daha sonra karısı Dorothea Parry, iki parçayı bir demirle birleştirmeyi teklif etti. Bu yöntem başarılı oldu.

Salgın temassız ödeme talebini artırdı. Hem kartlarla hem de akıllı cihazlarla yapılan temassız ödemeler arttı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.