kredi

Kredi borcu ödemezsem ne olur ?

Kredi borcu ödemezsem ne olur Bankaların sunduğu krediler nakit ihtiyaçlarını karşılamak için iyi bir çözüm olsa da, bazen ödeme yapmakta güçlük çekiyorlar.

Borç ödenmezse, borçluların en kötü senaryoda ne bekliyorlar? Bu gibi durumlarda bankalar için yaptırım ne kadar sürmektedir? En dikkat çekici noktalardan biri, 54. gündür. Çünkü ödenmemiş borç 54. günde bulunursa, borçluya bir uyarı yapılır …

ÖDEME YAPINDA ÖDEME KREDİSİ NEDİR?

Kredi borcu ödenmezse, bankalarda idari takip veya Merkez Bankası Kara Listesine hukuki bir takibi olabilir.

Yasal takipten sonra, 3 aya kadar veya 90 güne kadar. Bu 90 günlük sürecin kesintisiz olması gerekmez. Ödemediğiniz toplam süre 90 gün, yasal işlem başlar. Bu süre zarfında hesabınızı kapatırsanız, yalnızca varsayılan faiz ödemeyeceksiniz

Elli dört Gün Önemli Borçlarınızı 54 gün boyunca ödememişseniz, 54. günde uyarılırsınız. Grev geri çekilirse, grev ücreti ve grev ücreti borçluya ödenir.

YASAL İZLEME GÜNÜ 90 GÜN ÖDENMEYEN BAŞLAMADAN

Banka, 90 günün sonunda tekrar sizinle iletişime geçecek ve üç ayda bir borç ödemelerini isteyecektir. Bu süreçte bir yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz veya faiz ve bildirim ücreti ile borç ve borç ilgisini tamamen kapatarak yasal süreci atlayabilirsiniz. Ancak, bunlardan hiçbirini yapmazsan yasal işlem başlar. Yasal sürecin çeşitli yaptırımları vardır.

SÜREÇ NASIL BAŞLAR?

Avukatlar aracılığıyla yapılan yasal takiple, şimdi Merkez Bankasının Kara Listesine giriyorsunuz, yani kredi kartınız mahvolacak demektir. Banka hesabınızı bloke etme, maaşınızın bir bölümüne el koyma veya krediyi kullanma zorluğu gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz ve bir kredi kartı gibi 5 yıl süreyle mahkeme kararlarında bir yönetici talimatı başlatabilirsiniz. Kredi skorunuz da azalacaktır.

KREDİ KARTI BORÇ ÖDEMEYE NE OLUR?

Borcunuzu 90 günün sonunda ödemiyorsanız, yasal takip başlar. Banka avukatlarıyla uğraşacaksınız ve İngiltere’de olduğu gibi kara listeye alınmış olacaksınız.

NE YAPMALISIN?

Böyle bir durumda, en azından “minimum ödeme” yi bankaya yatırmanız gerekir. Bu şekilde, borçlu geri kalan taraf için faiz işleyecek, ancak en azından yasal işlem başlatmak için bir süre bloke edebileceksiniz. Bununla birlikte, asgari borç ödemek sadece birkaç ay boyunca sizi işleyebilir geçici bir çözüm olduğunu unutmayın.

Kredi kartı borcu birkaç gün içinde ödenmezsem, kara listeye girer.

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen birçok kişi aslında bu soruyu sorar; Kredi kartı borcu birkaç gün boyunca ödenmezse, kara listeye girilir.

Son ayarlamayla bu zaman doksan gün içinde belirlendi. Kredi kartı borçlarını 90 gün boyunca ödeyemeyen tüketicilerin, kara listeye adı verilen bu listede isimleri olacak. Asgari ödeme sonrası süreci, 90 gün içinde yaparsanız başlayacaksınız.

Örneğin; kredi kartı borcunuzu 60 gün boyunca ödemediniz ve 60 günün sonunda minimum tutar ve faiz ile 90 gün boyunca ödeme yapacaksınız. 90 gün içinde ödeme yapmanız gerekmez. Burada yansıyacak en olumsuz durum, kredi notunuz dur.

Kısacası, kredi kartı borçlarından dolayı kara listeye girmek için gereken süre 90 günde ayarlanır. Bununla birlikte, burada göz önüne alınması gereken nokta; Kredi notlarını düşürmede en önemli faktör ödemelerin geciktirilme sidir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama
Aşağıda yer alan tabloda kredi kartlarının limitine göre “dönem borcu” üzerinden alınabilecek olan en düşük asgari ödeme tutarlarını göstermektedir.

Kredi Kartı LimitiYüzde
0 TL – 15.000 TL30
15.001 TL – 20.000 TL35
20.001 TL ve Üzeri40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir