Connect with us

Emlak

KONUT KREDİSİ TALEBİM REDDEDİLİRSE

KONUT KREDİSİ TALEBİM REDDEDİLİRSE

Bir zamanlar olduğu gibi para biriktirerek veya borç alarak nakitle konut sahibi olmak pek çok kimse bakımından imkânsız durumdadır. Bu takdirde bankalar, konut kredileriyle nakit parayla ev sahibi olamayanlar için fırsatlar ve kampanyalar yürütüyor. Tabi talep eden herkese konut kredisi çıkmıyor. Bu konuda kredi notu belirleyici bir parametre olarak ortaya çıkıyor. Kredi skoru faiz oranına ve ödeme miktarına direkt etki ediyor. Düşük kredi notuna sahip olan müşteriler riskli gruba sokuluyor. Kredi vermeme bankanın insiyatifinde olup çoğu zaman kredi çıkmıyor. Bu ve benzeri durumlarda konut kredisi talebim reddedilirse şeklinde endişeler meydana geliyor. Ret durumunda yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

Kredi notu

Kredinin çıkmama nedenlerini öğrenme adına ilk adım kredi notu hakkında bilgi sahibi olunmasıdır. Notun belirlenme sürecinde, borç ödeme performansı bakımından Türkiye ortalamasını baz alan bankalar bir oran belirler. Ödeme performansı oran altı kalırsa kredi şartlarının ağırlaştırılması veya kredi talebinin reddi yaşanıyor. Kredi bu yüzden reddedilirse nedeninin açıkça belirtilmesi gerek.

Diğer bir kriter borç-gelir oranıdır. Bu oran makul sınırlarda olmalı. Faturalar, kredi kartları ile varsa diğer krediler hesaba katılıyor. Mevcut borç taksitleri geliri karşılamıyorsa tüketici risk grubuna dahil edilir. Kredi talebine olumsuz yanıt verilir. Konut kredisi kullanmak isteyenler bu sebepten borç ve gelir düzeyinin birbiriyle uyumlu olmasına özen göstermek zorundadırlar.

Kredi raporu

Ülkemizde faaliyet gösteren 9 banka tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu’nca kredi raporu düzenlenmektedir. Findeks kredi notu ile bu rapor çıkmakta. Ödemelerin zayıf yönlerinin tespiti önem taşıyor. Ödenmeyen borç, aksayan ödemeler, faize giren taksitler vb. ödeme sıkıntıları kredi notuna olumsuz tesir yapar. Söz konusu kalemlerde iyileştirme çabası olumlu sonuç verirse kredi notu yukarılara çekilir. Bu da kredi almayı kolaylaştırıcı bir unsurdur. Velhasıl, konut kredisi talebi oluşturmadan evvel varsa kredileri kapatmak veya yeniden planlamak, kredi kartı borcu varsa kapamak suretiyle ödemeler dengesi tutturmak akla gelen önemli hususlar arasındadır. Ayrıca not yükseltmek için profesyonel yardım almak diğer bir alternatiftir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.