Connect with us

Kredi

Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Nasıl Açılır

Daha önce kapatılmış olan kart tekrardan açılır mı sorusu Türkiye şartlarında oldukça normal kabul edilir. Türkiye’de kredi kartı kullanımı, diğer ülkelere nazaran odlukça yüksektir. Tabi bunun yanı sıra, kredi kartı borçluları da diğer ülkelere nazaran daha yüksektir. Kredi kartı borcu yüzünden kredi kartını kapattıranlar, ya da başka sebeplerle kartını iptal ettirenler tekrardan kredi kartını açtırmak isteyebilir. Bu konumda akıllara kapatılan kredi kartı tekrardan açılabilir mi sorusu gelecektir. Bilinmelidir ki, kredi kartını açtırmak iptal ettirmekten çok daha kolay bir işlemdir. Birçok banka kredi kartının kapatılmaması için can ve başla uğraşır. Ancak yeni bir kart açtırma seçeneği için de her türlü yolu dener. Bu yüzden bu sorunun cevabı evet olacaktır.

Kredi Kartını Tekrardan Açtırmak:

Yeni kredi kartı kullanıma nasıl açılır sorusunun cevabıyla, kapattırılan kredi kartı kullanıma nasıl açılır sorusunun cevabı birbirinden oldukça farklıdır. Öncelikle bilinmesi gerekir ki, bir kredi kartı kapattırıldığında, tekrardan aynı kartla herhangi bir işlem yapmanız mümkün olmaz. Kredi kartınızı iptal ettirmeniz halinde, tekrardan bankamatiğe giderek işlem yapmak isterseniz, bankamatik kartınızı yutacaktır. Hem sizin güvenliğiniz hem de banka sözleşmesi güvenliği amacıyla iptal ettirilen kredi kartlarının tanınmamak üzere imha edilmesi en olumlu sonucu verir. Bu kartların aynı numarayla kullanılması mümkün değildir. Ancak istendiğinde yeni bir kart verilebilir.

Borç Yüzünde Kapanan Kredi Kartını Tekrardan Açtırmak:

İptal edilen banka kart tekrar açılır mı sorusunun da kredi kartının da cevabı evet olacaktır. Ancak bilinmelidir ki, borç yüzünden kapatılan kredi kartları tekrar açılmak istendiğinde bazı değişiklikler yaşanabilir. Bu değişikliklerin başında limit düşürülmesi gerekir. Eğer ki kredi kartınız borç sebebiyle kapatılmışsa, bu durum banka sicilinize yansıyacaktır. Banka sicilinize yansıması kredi notunuzu düşürecektir ve bankanın size temkinle yaklaşmasına sebebiyet verecektir. Bu her banka için geçerlidir. Yapı kredi kartı kullanıma nasıl açılır diyenler de İş bankası kredi kartı kullanıma nasıl açılır diyenlere de aynı şekilde cevap verilir. Kredi kartı borçlarınızı düzenli ödememek bile kredi notunuzu düşürürken, kredi kartı borcu yüzünden kartınızın kapanması kredi notunuzu daha da çok düşürecektir. Bu yüzden bankalar size çeşitli şekillerde cevap verebilir. Bu cevaplar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kefil isteyebilir
  2. Limitinizi düşürebilir
  3. İsteğinizi reddedebilir

Bu seçeneklerden herhangi biriyle karşılaşmanız mümkündür. Ancak bu durumlarla karşılaşmamak için kolay kredi kartı veren bankaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede limitinizi düşürmeden temiz bir sicille kart almanız mümkün olacaktır.

Kaybolan Veya Daha Sonradan Bulunan Kredi Kartının Açılması:

Kredi kartınızı kaybettiyseniz bu durumu hemen bankanızın müşteri hizmetlerine bildirmeniz gerekir. Banka şubesine şahsen gidebileceğiniz gibi, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da kayıp ya da çalıntı ihbarında bulunabilirsiniz. Bu halde kartınız kullanılmamak üzere iptal ettirilecektir. Bu tamamen sizin güvenliğiniz içindir. Bu işlemden sonra kredi kartınızı bulsanız da daha farklı bir kart istemeniz gerekecektir. Ancak kartınızı çok kısa bir süre içerisinde bulduysanız, müşteri hizmetlerini arayarak kayıp ihbar iptalinde bulunabilirsiniz. İşlemi engellerseniz, kartınızı kaldığınız yerden devam ederek kullanabilirsiniz. Kaybettiğim kredi kartımı buldum, kullanabilir miyim diye soran kişilerin alacağı cevap bu şekilde olacaktır.  Eğer ki müşteri hizmetleri kayıp işlemi üzerine henüz kartı iptal ettirmediyse, talebinizi alarak iptal ettirme işlemini durdurur ve siz de kartınızı kaldığınız yerden kullanmaya devam edersiniz. Ancak güvenlik sebebiyle bu işlemler çok kısa sürede gerçekleşmektedir ve genelde yetişilememektedir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.