Connect with us

Haberler

İşkur Başvurusu Nasıl Yapılır

Ülkemizde en büyük iş ve işçi bulma kurumu İŞ-KUR’dur.  Her yıl binlerce insan işini İŞ-KUR aracılığı ile bulmaktadır. İş bulmak için kapı kapı gezmek yerine İŞ-KUR’a gerekli müracaatları yaparak işin sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz özellikleri ve yetenekleri belirterek İŞ-KUR aracılığı ile size en uygun işi bulabilirsiniz. İş bulmak için mutlaka İŞ-KUR’a üye olmalısınız. Bu yazı dizimizde size İŞ-KUR’a nasıl üye olacağınızı aşama aşama anlatacağız.

İŞ-KUR Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Türkiye İş Kurumuna üye olmak için internet üzerinden http://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx adresine tıklayarak üye olabilirsiniz. Siteye girdiğiniz anda karşınıza üyelik ekranı çıkacak. Üyelik ekranında size sorulan sorulara içten ve samimi bir şekilde cevap vermelisiniz. Kişisel bilgilerinizin doğruluğu önemlidir. Sahip olduğunuz vasıfları ve özellikleri düzgün bir şekilde belirtmelisiniz. Sahip olmadığınız özellikleri yazarak işverenleri aldatmanız size ve işverene ciddi zaman kaybı yaşatır. Bu yüzden bilgilerin doğruluğu ve güncelliği önemlidir. Üyelik ekranında kendinizi doğru biçimde ifade etmeniz önemlidir. Bu ekran bir nevi sizin cv’niz olacaktır. İşkur’a sadece iş arayanlar değil işverenlerde üye olur. Bu ekranda aradığı özellikleri yazarak kendisine uygun işçiyi bulabilir.


İŞ-KUR’a Kayıt Olmak İçin İstenen Evraklar


İŞ-KUR sistemine üye olabilmek için 14 yaşından büyük olmanız gerekir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız. İşkura üye olmak için nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport gibi belgelerden birisine sahip olmanız gerekir. Kayıt olduğunuz anda asker olmamanız gerekir. Çalışan kişilerin üye olması yasaktır. Hükümlüler için: Cumhuriyet Savcılığından alınmış “ Eski Hükümlü Belgesi ” veya Cumhuriyet Savcılıklarınca tasdik edilen “Tahliye Edilen Eski Hükümlüye Ait Durum Bildirme Formu”. Aslı veya onaylı örneği gerekir. Özürlü adaylar için; Sağlık Kurulu Raporu aslı veya onaylı örneği gerekir.  İşgücüne verilecek ücret, varsa sosyal yardımlar, ihtiyacın ne kadar süre içerisinde karşılanmasının istenir. Terörden mağdurları için: Terörden etkilendiğine dair “ Durum Belgesi ” ve “İş İstek Formunun aslı veya onaylı örneğini getirmeleri gerekir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.