Connect with us

Ekonomi

En Kırılgan Ülkeler Açıklandı

Published

on

kredi

En Kırılgan Ülkeler Açıklandı , Hollanda merkezli Rabobank, gelişmiş ülkelerdeki artan enflasyon beklentilerine karşı en kırılgan ülkelere odaklandı. Türkiye, 18 gelişmekte olan ekonomi arasında en kırılgan beşinci ülkeydi, ancak yüksek cari açığı, yüksek döviz borcu ve düşük rezervleri dikkat çekti.

Hollanda merkezli Rabobank, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere yönelik artan enflasyon beklentilerinin oluşturduğu riskleri analiz eden bir rapor yayınladı. Raporda ayrıca “Gelişen Ülke Güvenlik Açığı Isı Haritası” ve “Gelişen Ülke Güvenlik Açığı Sıralaması” da paylaşıldı.

Bankalar, gelişmiş ülkelerdeki enflasyon beklentilerini yükselterek, küresel ekonomik toparlanmanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında kısmen Covid-19 vakaları ve aşı oranlarındaki farklılıklar nedeniyle farklılık gösterdiğine işaret etti. tedbirleri sorguladığını vurguladı. Merkez bankası tarafından alındı.

Raporda, başta Federal Rezerv Yönetim Kurulu (FRB) olmak üzere gelişmiş ekonomilerdeki merkez bankalarının varlık alımlarını azalttığı ve faiz oranlarını artırdığı ve bunun ülke ekonomisi için aşağı yönlü risk oluşturacağı belirtiliyor. Gelişmekte olan ülkeler.

Arjantin, en kırılgan ülke, Türkiye, beşinci

Bankalar, döviz borçlanması, dış ticaret pozisyonları ve faiz oranı riski gibi çeşitli faktörleri hesaba katarak, öncelikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinin kırılganlıklarını araştırarak Arjantin’i en kırılgan ülke olarak belirlediler.

Advertisement

Türkiye, 18 ülke dahil olmak üzere güvenlik açıkları listesinde 5. sırada yer aldı. İkincisi Macaristan, üçüncüsü Şili ve üçüncüsü Kolombiya. Güney Afrika, Filipinler ve Brezilya, Türkiye‘nin ardından güvenlik açıklarını keşfetti.

Zafiyet endeksi için en uygun ülkeler Çin, Rusya, Tayland, Güney Kore ve Hindistan olarak sıralanıyor.

Döviz rezervleri Türkiye’nin bağımlı ülkeleri
Türkiye, 18 ülkenin yer aldığı “yükselen pazarlar” listesinde döviz rezervlerinin toplam ithalata oranının en düşük olduğu ülke olarak dikkat çekiyor. Raporda, Meksika, Macaristan ve Türkiye’nin kur şoklarına karşı daha kırılgan olduğu belirtildi.

Brezilya, Rusya ve Çin, döviz rezervleri ve ithalat ve dolayısıyla kur şoklarına dayanıklılık açısından en iyi durumdaydı.

Yüksek borç döviz kuru

Kamu borcunun yaklaşık %60’lık döviz payına sahip olan Türkiye, bu sektörde Arjantin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye, fiili sektör borcunun %50’sinden fazlasını oluşturuyor ve Meksika ve Arjantin’den sonra en büyük üçüncü ülke.

Düşük rezervler ve yüksek döviz borcu Türkiye’yi kırılgan yapan unsurlardan biriydi.
Rapor, Türkiye, Arjantin ve Kolombiya’nın döviz borcuna karşı nispeten savunmasız olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Çin, Tayland ve Hindistan’ın nispeten iyi durumda olduklarına dikkat çekildi.

Yıllık enflasyon açısından Türkiye, Arjantin’den sonra en yüksek enflasyon oranına sahip ikinci ülkedir.

Advertisement

Türkiye ekonomik büyüme açısından Çin’den sonra en yüksek konuma sahip ülke oldu.

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finansp.com'da yer alan Haber , Yorum , Analiz , Hisse, Halka Arz ; Yatırım Tavsiyesi değildir. AL,SAT,TUT İçermez ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.. Bir finans Blogu.