Connect with us

Ekonomi

En Kırılgan Ülkeler Açıklandı

Hollanda merkezli Rabobank, gelişmiş ülkelerdeki artan enflasyon beklentilerine karşı en kırılgan ülkelere odaklandı. Türkiye, 18 gelişmekte olan ekonomi arasında en kırılgan beşinci ülkeydi, ancak yüksek cari açığı, yüksek döviz borcu ve düşük rezervleri dikkat çekti.

Hollanda merkezli Rabobank, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere yönelik artan enflasyon beklentilerinin oluşturduğu riskleri analiz eden bir rapor yayınladı. Raporda ayrıca “Gelişen Ülke Güvenlik Açığı Isı Haritası” ve “Gelişen Ülke Güvenlik Açığı Sıralaması” da paylaşıldı.

Bankalar, gelişmiş ülkelerdeki enflasyon beklentilerini yükselterek, küresel ekonomik toparlanmanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında kısmen Covid-19 vakaları ve aşı oranlarındaki farklılıklar nedeniyle farklılık gösterdiğine işaret etti. tedbirleri sorguladığını vurguladı. Merkez bankası tarafından alındı.

Raporda, başta Federal Rezerv Yönetim Kurulu (FRB) olmak üzere gelişmiş ekonomilerdeki merkez bankalarının varlık alımlarını azalttığı ve faiz oranlarını artırdığı ve bunun ülke ekonomisi için aşağı yönlü risk oluşturacağı belirtiliyor. Gelişmekte olan ülkeler.

Arjantin, en kırılgan ülke, Türkiye, beşinci
Bankalar, döviz borçlanması, dış ticaret pozisyonları ve faiz oranı riski gibi çeşitli faktörleri hesaba katarak, öncelikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinin kırılganlıklarını araştırarak Arjantin’i en kırılgan ülke olarak belirlediler.

Türkiye, 18 ülke dahil olmak üzere güvenlik açıkları listesinde 5. sırada yer aldı. İkincisi Macaristan, üçüncüsü Şili ve üçüncüsü Kolombiya. Güney Afrika, Filipinler ve Brezilya, Türkiye‘nin ardından güvenlik açıklarını keşfetti.

Zafiyet endeksi için en uygun ülkeler Çin, Rusya, Tayland, Güney Kore ve Hindistan olarak sıralanıyor.

Döviz rezervleri Türkiye’nin bağımlı ülkeleri
Türkiye, 18 ülkenin yer aldığı “yükselen pazarlar” listesinde döviz rezervlerinin toplam ithalata oranının en düşük olduğu ülke olarak dikkat çekiyor. Raporda, Meksika, Macaristan ve Türkiye’nin kur şoklarına karşı daha kırılgan olduğu belirtildi.

Brezilya, Rusya ve Çin, döviz rezervleri ve ithalat ve dolayısıyla kur şoklarına dayanıklılık açısından en iyi durumdaydı.

Yüksek borç döviz kuru
Kamu borcunun yaklaşık %60’lık döviz payına sahip olan Türkiye, bu sektörde Arjantin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye, fiili sektör borcunun %50’sinden fazlasını oluşturuyor ve Meksika ve Arjantin’den sonra en büyük üçüncü ülke.

Düşük rezervler ve yüksek döviz borcu Türkiye’yi kırılgan yapan unsurlardan biriydi.
Rapor, Türkiye, Arjantin ve Kolombiya’nın döviz borcuna karşı nispeten savunmasız olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Çin, Tayland ve Hindistan’ın nispeten iyi durumda olduklarına dikkat çekildi.

Büyüme iyi, ancak mevcut kıtlık büyük
Türkiye, kırılganlık açısından değerlendirilen ekonomik göstergelerden biri olan cari açık ile milli gelir arasındaki ilişkide 18 ülke arasında %5,5’lik açık ile en kötü durumda. Bu bölgede Güney Kore, milli gelirin %5’i oranında cari fazla vermesiyle öne çıktı. Türkiye’den sonra en yüksek cari açık veren ülke ise %3,8 ile Kolombiya oldu.

Yıllık enflasyon açısından Türkiye, Arjantin’den sonra en yüksek enflasyon oranına sahip ikinci ülkedir.

Türkiye ekonomik büyüme açısından Çin’den sonra en yüksek konuma sahip ülke oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.