Connect with us

Haberler

Dropshipping ile Nasıl Para Kazanılır

Dropshipping Nasıl Yapılır ?

Dropshipping yapmaya karar verdikten hemen sonra, karar vermeniz birkaç unsur bulunmaktadır. Dropsihipping işine girmeden önce;
Ne satacağınıza
Nerede satacağınıza
Kimlere hitap edeceğinize
dikkat etmeli ve önceden belirlemelisiniz. Örneğin Türk Pazar yerlerinde de dropshipping yapabilir ya da Amazon, eBay gibi sitelerde de yapabilirsiniz. Önemli olan nerede ne satacağınızdır.

Satış yapacağınız platformu seçtikten sonra, yapmanız gereken ilk şey ne satacağınızı belirlemenizdir. Örneğin X ürününü satmayı düşünüyorsunuz. İşte bu noktada, Pazar yerlerine bakarak en ucuz X satan tedarikçiyi bulun. Siz A sitesinde X satışı yaparken sipariş geldiğinde; B sitesindeki tedarikçiye sipariş bilgilerini girerek yeniden sipariş verirsiniz. A sitesinde 30 Liraya sattığınız ürün B sitesinde 10 Liraysa, aradaki 20 lira hiçbir şey yapmadan, maliyetiniz olmadan kârınız olur.

Dropshipping ile Nasıl Para Kazanılır ?

Dropshipping ile para nasıl kazanılır sorusunu yukarıdaki paragrafta yanıtlamıştık. Fakat yeniden açıklamak gerekirse, maliyetsiz e ticaret denilebilir. Herhangi bir şekilde ürün stoklamadan ya da depolamadan, kâr payı koyarak satışını yaptığınız ürünleri; tedarikçiden satın alarak başkasına göndererek para kazanmaktasınız.

Türk e – Ticaret Pazar yerlerinden yabancı platformlara, Instagram’dan Facebook’a ya da kendi e – Ticaret sitenizde. Neredeyse internetin her alanında Dropshipping yapabilirsiniz. Fakat bu noktada tecrübeleriniz, yanlışlarınız ve gözlemleriniz devreye girerek; en kazançlı platformu ve ürünü kendiniz keşfedeceksiniz. Pazarlama stratejileri ile ürünlerinizi daha cazip kılabilirsiniz.

Dropshipping’de Nasıl Fazla Satış Yapılır ?

  • Ürünlerinizin görsellerini ilgi çekici bir hale getirmeniz gerekmektedir; yani tedarikçiden aldığınız bir ürünü salt bir şekilde satış görseli olarak kullanmamalısınız. İlgi çekici, kaliteli görseller kullanmanız, sizin güvenli bir satıcı olduğunuz izlenimi verecektir.
  • Ürün açıklamalarınız tamamen özgün olsun. Ürünlerinizi olabildiğince iyi bir şekilde tanıtın. Tüm detaylarını, özelliklerini açıklama kısmında belirtin. Birbirinin aynı olan ürün açıklamaları kullanmaktan çekinin. Ürününüzü beğenen bir müşteri, büyük ihtimalle ürün açıklamasında kafasına takılan ya da merak ettiği soruların cevabını arayacaktır. Sık Sorulan Sorular başlığı altında, ürününüzü iyi bir dille açıklayın.
  • Bir marka yaratın. Evet, ürün size ait olmasa bile; mağazanızın ismi bir marka niteliği taşısın. Ürün görsellerinin bir köşesine; mağaza logonuzu ekleyin. Yani özetle, ürünlerinizi sadece satmak için değil; aynı zamanda kaliteli bir görsel ve açıklama gibi detayları kullanarak müşterilerinize güven sağlayın.
  • İndirim yapın. Örneğin tedarikçiniz ürünü kargo ücreti ile 30 Türk Liraya satıyorsa, siz bu ürüne kargo ücretini de ekleyerek 50 Türk Lirası + Kargo olarak satın. Fiyatı yükselterek, indirim yapmış gibi de göstermeniz; ürünün dikkat çekici olmasını sağlayacaktır. Artı olarak çoğu müşteri, her ne kadar daha pahalı da olsa, kargo ücretinin dahil olduğu ürünleri tercih etmektedir. Çoğu kişi kargoya para vermekten kaçınmaktadır.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.