Connect with us

Tutanak

Cimer Başvurusu Nasıl Yapılır

Son zamanlarda çokça sık karşımıza çıkan sorulardan biri de CİMER başvurusunun nasıl yapılacağıdır. Bundan önce CİMER nedir ne işe yarar biraz bunlardan bahsedelim. CİMER yani Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi, vatandaşlarımızın şikâyetlerini dileklerini, isteklerini bu yönde sorunlarını Cumhurbaşkanlığı makamına iletmek amacıyla açılmış bir çağrı merkezidir. Başkanlık sisteminin işleme alınmasından sonra, başkanlığa çok fazla yük binmiş ve bu şekilde de bu makamın halk ile bir araya gelmesi çok daha zorlaşmıştır.

Cimer Başvurusu Nasıl Yapılır

2018 yılından itibaren kullanılan bu sistem ile Cumhurbaşkanlığı makamına 2 milyon 800 bini aşan dilekçe ve şikâyet zarfı ulaşmıştır. Bu yönde başvuruların neredeyse tamamına cevap verilmiş ve gereği yapılmıştır. Bu sistem sayesinde vatandaşlarımız ile Cumhurbaşkanlığı makamı iletişim içinde bulunmakta ve sorunlarınız çok daha çabuk giderilmektedir. Başvurulara katılımın her geçen gün arttığı bu sistem Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından halkın hak arama ve kamuoyuna katılımını sağlamak ve demokratik devlet anlayışına uygun biçimde devamlılığını sağlayacaktır. Bu sistem sayesinde girişimci, katılımcı vatandaşlarımıza gerekli imkânlar sağlanıyor.

Kendilerine ve ülkemize faydalı işler yapılması adına birçok düzenlemeler yapılıyor. Bir başka deyişle bu sistem devlet ile halk arasındaki bağı ve iletişimi güçlendiriyor. Bu da devlet yönetiminde halkın söz hakkının olduğunu bunun yanında onlarında yönetime katılması bağlamında gelişmiş bir yoldur. Bu yöntem gelişen teknoloji ve bilgi sistemi sayesinde oldukça gelişmiş bulunmakta ve her kesimden halkın kullanımına açık bulunmaktadır.

Siz de dilerseniz isteklerinizi, dilerseniz şikâyetleriniz ve dilerseniz de bir konu hakkındaki beyanınızı bu sistem aracılığı ile Cumhurbaşkanlığı makamına iletebilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? İşte bizde bu yazımızda sizlere CİMER başvurusu nasıl yapılır adım adım göstereceğiz.  Aşağıda bulabilirsiniz.

CİMER Başvuru Yöntemleri:

1-) Cumhurbaşkanlığı Resmi Web Sitesinden CİMER Başvurusu Yapmak:
Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine erişip dilekçe yazabilmenin ilk yolu, Cumhurbaşkanlığına ait olan resmi web sitesine erişim sağlamaktır. Bu siteye internet aracılığıyla erişim sağladıktan sonra tek yapmanız gereken size ait olan e-postanızı kullanmanız. E posta onayla sayfasına geldikten sonra burada e-posta adresinizi onaylayın daha sonra size gelecek olan dilek ve şikâyet sayfasına erişin. Bu sayfada dileğinizi, şikayetinizi veya beyanda bulunacağınız konuyu yazıp onaylattıktan sonra CİMER aracılığı ile Cumhurbaşkanlığı makamına yollayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra işleriniz bitmiştir. Dilekçeniz makama iletilmiş olup en kısa sürede size dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz. Zaten dilekçenizi ilk yolladığınız zaman size bir geri bildirim yapılacak. İlerleyen zamanlarda dilekçeniz sıraya konulmuş olacak ve size geri dönüş tekrara yapılacak. CİMER başvurusu için bir diğer yöntem de aşağıda yer almaktadır. Bunu eğer yapamazsanız o yöntemi kullanarak Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine ulaşabilirsiniz.

2-) E-devlet Üzerinden CİMER Başvurusu Yapmak:
E-devlet uygulaması son zamanlarda bize birçok alanda çok büyük kolaylıklar sağlamıştır. Dava sorgulamada, eğitim bilgilerinde, seçmen bilgilerinde, birçok bakanlığın sisteminde, öğrenci işlerinde, YÖKSİS ve ÖSYM işlemlerinde ve daha sayamadığım çoğu işte kişiye kolaylıklar sağlar.

Cumhurbaşkanlığı ile iletişim sağlamakta E-devlet ile çok daha kolay bu uygulamayı android telefonunuza indirdikten sonra ‘’ CUMHURBAŞKANLIĞINA YAZ ‘’ butonuna tıklıyoruz burada bizzat kendinizi dileklerinizi isteklerinizi yazarak yollayabilirsiniz. En fazla 1500 karakterden oluşan dilekçenizi burada doldurduktan sonra onaylayın ve ileriye basın daha sonra dilekçenizin daha çabuk işleme alınması için sorununuzun hangi bakanlığa ait olduğu sorulacak bunu da doğru bir şekilde doldurduktan sonra dilekçenize geri dönüş çok daha hızlı gerçekleşecektir. Dilerseniz bu yöntemi de kullanabilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir