soru cevap

Sık sık gündeme gelen ve insanlarda merak uyandıran cari açık konusunun, henüz kafalarda net olarak oturduğunu söyleyemeyiz. Ülke olarak yapılan üretim, satış, ithalat ve ihracatların tamamını ele alarak bir denklem sonucunda elde edilecek olan cari açık, gelişmekte olan ülkelerde problem yaratan bir durumdur. Cari açık, bir ülkede üretilen malların ihraç edilmesiyle elde edilen gelirin, ithal ettiği mallara ödediği paradan daha yüksek olması durumuna verilen isimdir.  Gelişmiş ülkelerde cari açıktan pek fazla söz etmek mümkün değildir. Çünkü bu ülkeler, temel olarak üretime odaklı olarak çalışmaları ve her zaman daha az ithalatla uğraştıkları için, gelirlerinin giderlerinden fazla olması söz konusu değildir. Ancak gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla yaşanan bir durumdur ki; Türkiye’de gelişmekte olan ülkeler arasında yer aldığı için, konuşulan konularda sıklıkla duymak mümkündür.

Cari Açık Nasıl Hesaplanır?

Bir ülkenin yurtdışından aldığı malların değerlerinin, yurtiçinde üreterek yurtdışına ihraç ettiği tutardan daha fazla olması sonucunda ortaya çıkan cari açık dengesi, 3 kalemde incelenebilir.

– Devletler arası gerçekleşen ihracat ve ithalat.

– Ülkeler arasındaki hizmet ticaretleri. (turizm, taşımacılık vs.)

– Son olarak transfer konusudur. Yani bir ülke vatandaşının farklı ülkede çalışması sonucunda elde ettiği ve ülkeye getirdiği dövizdir.

Tüm bu değerleri hesaba katarak elde edeceğiniz sonuçla birlikte, cari açık hesaplaması yapılmaktadır. Alınıp satılan ürünler, ülkeler arasında yapılan transfer ve turizm anlaşmaları ve gelirleriyle birlikte, farklı ülkede çalışarak ülkesine getirdiği dövizin konu alındığı vatandaşlarla birlikte, cari açık hesaplaması ortaya çıkacaktır.

Hesaplama yapmak için ilk olarak yapılması gereken, diğer ülkelerle bulunan ticari ilişkilerdir. Daha sonraki dönemlerde, bu hesaplamaların yıllarca açık olarak incelenmesiyle birlikte ülkeye problem yaratacağı, her zaman gelişmeye olumsuz etki sunacağını da bilmelisiniz.

Cari Açık Olmaması İçin Ülkeler Neler Yapmalıdır?

Bir ülkede ne kadar fazla üretim olursa, problemler o kadar az olacaktır. Cari açık bir ülkeye zarar verdiği için, zararı en aza indirmek için yapılması gerekenler arasında üretim gelmektedir. Her zaman daha fazla üretime sevk etmek, yalnızca fiziksel anlamda değil; teknoloji anlamında da üretime yönlendirmek ciddi oranda açığı kapatmak için önemlidir. Bir ülkede teknoloji ne kadar fazla gelişirse, dışa bağlılık o kadar az olacağı gibi; üretime de direkt olarak etki sağlayacaktır.

Bir tarım ürünü üretilirken kullanılan teknolojik aletlerin tamamının ülkede üretilmesi sonucunda, ithal edilen ürünlerde direkt olarak azalma görüleceği gibi; üretilen malların fazla gelen kısmının ihraç edilmesi sonucunda da, ülkeye giren dövizin artması ve gelişmeye ciddi bir etki sağlamak mümkündür. Her zaman üretime odaklı olan ülkelerin daha hızlı geliştiği ve gelişirken bu üretime devam ettiği bilinmektedir. Cari açık yaşayan ülkelerde problemlerin başında üretim olmaması geldiği için, bu olumsuz durumu yaşamak istemeyen ülkelerinde üretime özen göstermesi gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir