Connect with us

Banka

Banka mevduat devlet güvencesi

Banka mevduatlarının ne kadarı devlet güvencesinde ; Bankanın iflas etmesi durumunda banka sizden alacağı borcu tahsil etme hakkına sahiptir. Ancak banka müşterilerini arayarak ve bir ödeme planı oluşturarak sizden tahsil etmeye çalışacaktır. Yatırımda paranız varsa bu tutar borçtan düşülecek ve kalan borç tahsil edilecektir.

Bankadaki altının ne kadarı devlet tarafından garanti ediliyor?
Değişikliğe göre, mudilerin bankadaki 150 bin liraya kadar olan mevduatları devlet tarafından garanti altına alındı. Daha önce 100 bin lira olarak uygulanıyordu. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu önemli bir değişiklik yaptı. …Bugün yapılan değişiklikle 100 bin lira olan miktar 150 bin liraya çıkarıldı.

Dolar Hesabı devlet tarafından garanti ediliyor mu?
Gerçek kişiler adına açılan mevduatlar, ticari işleme konu olmayan mevduatlar, TL, döviz, kıymetli madenler mevduat bankasında her gerçek kişi için 150.000 TL’ye kadar sigorta kapsamındadır.

Ortak hesapta 150 bin Türk Lirası varsa; Bu miktarın tamamı devlet garantisi altındadır. Bankanın iflas etmesi durumunda devlet, hesap ortağı olan 2 kişiye 75 bin Türk Lirası ödeyecek. Müşterek hesapta 350 bin Türk Lirası varsa; Devlet hesap ortaklarına 150 bin Türk Lirası ödeyecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanının kapsamı dışındadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler finansal durumunuza ve risk ve ödül tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada sağlanan bilgilere dayanarak yatırım kararları vermek, beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu blog sayfası aracılığıyla yapılan tavsiyeler, alınan/verilen yatırım kararları ve bu işlemlerle yapılan/yapılan işlemler AL,SAT,TUT ve bu işlemlerin olası sonuçlarından Finansp.Com Sorumlu Değildir.